Kiedy wymienić okna PCV na nowe?

Stolarka okienna to ważna część każdego budynku. Jednak przede wszystkim powinno się zwrócić na nią uwagę w domu, który powinien być miejscem wypoczynku. Nikt przecież nie będzie odczuwał przyjemności z przebywania w obiekcie, w którym jest zbyt zimno lub zbyt ciepło, a do tego jest zbyt ciemne, bo nie wpada do niego wystarczająca ilość naturalnego światła. Wszystko to świadczy o tym, że nabycie okien należy dogłębnie przemyśleć i nie realizować zakupów jedynie w oparciu o nagły kaprys. Czasami bywa tak, że w starszych budynkach, mających kilka, kilkanaście czy więcej lat, trzeba przeprowadzić remont. Niekiedy bywa konieczna także wymiana okien. Skąd mieć pewność, że taka wymiana to słuszna decyzja?

Nowoczesne okna to bardzo różnorodne produkty. Producenci dbają o to, aby ich okna nie tylko służyły latami, ale i estetycznie się prezentowały. Do wyboru są okna PCV Wrocław, drewniane czy aluminiowe, wszystkie o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Jednak prawda jest taka, że w miarę upływu czasu powstają coraz to nowsze technologie i coraz lepsza stolarka okienna, dlatego po kilkunastu latach okna już zamontowane w danym budynku mogą się okazać przestarzałe. Nie zawsze oznacza to, że trzeba natychmiast wymienić okna. Są jednak pewne sytuacje, w których warto wziąć pod uwagę tę możliwość. Co powinno zaniepokoić właścicieli mieszkań w oparciu o funkcjonowanie stolarki okiennej?

Brak komfortu cieplnego w budynku

Jeśli w domu zimą zaczyna być chłodniej niż poprzednimi latami, a w lecie wnętrza zaczynają się przegrzewać, to może być oznaka, że zamontowane w obiekcie okna PCV lub inne przestały być szczelne. To spory problem, bowiem utrzymanie komfortu cieplnego w budynku to podstawowe zadanie stolarki okiennej. Dlatego jeśli zacznie się odczuwać niekorzystny mikroklimat w domu, który w dodatku nie sprzyja relaksowi, wówczas warto przemyśleć wymianę okien na nowe modele, z lepszymi parametrami. Doskonale sprawdzą się wówczas okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, np. okna PCV o Uw około 1 W/(m2*K) lub nieco mniej.

Wyższe rachunki za ogrzewanie

Co roku coraz wyższe rachunki za ogrzewanie także mogą oznaczać, że zamontowane w domu okna PCV, drewniane czy aluminiowe przestały być szczelne. Przyczyn może być wiele, np. zużycie się niektórych elementów okien. Czasami wystarczy wadliwe fragmenty okien, np. okucia, wymienić, ale niekiedy problem z nieszczelnością może być bardziej skomplikowany. W takim wypadku warto zastanowić się nad wymianą okien. Ich zakup, choć to spory wydatek, w ostatecznym rozrachunku może okazać się o wiele bardziej korzystny.

Widoczne zniszczenia

Czasami okna PCV lub inne mogą nosić wyraźne ślady zniszczeń. Mogą one wynikać, np. z próby włamania. Jeśli są one bardzo widoczne i wpływają nie tylko na funkcjonowanie okien, ale także na ich estetykę, warto zastanowić się nad zakupem nowych modeli. Obecnie produkuje się tyle różnych okien, w tym okna PCV to te najbardziej różnorodne, więc każdy znajdzie produkty dopasowane do stylu i charakteru domu.

Jakie nowe okna najlepiej kupić?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych czy mieszkań zastanawia się, jakie okna zamontować, by sprawowały się lepiej od poprzednich i gwarantowały dobrą izolację termiczną. Bez wątpienia dziś królują okna PCV, czyli plastikowe, niezwykle trwałe, ale i jakościowe. Ponadto okna PCV wykazują bardzo dobrą izolację akustyczną, są odporne na warunki atmosferyczne, nie pojawia się na nich pleść ani grzyb. Okna PCV mają także tę zaletę, że nie wymagają specjalistycznej konserwacji, tak jak np. okna drewniane, które trzeba regularnie impregnować przeznaczonymi do tego preparatami. Okna plastikowe są też najtańszymi produktami, co wyraźnie widać w porównaniu np. z oknami aluminiowymi, które są najdroższe.

Remont domu czy mieszkania to idealny czas, by wymienić okna. To duży wydatek, ale warto go ponieść. Nowe okna będą szczelniejsze, lepiej wytłumią hałasy i posłużą przez wiele kolejnych lat. Przede wszystkim dobrze jest zdecydować się na okna Wrocław, które są nie tylko bardzo szczelne, ale także estetyczne.