Wszystko co musisz wiedzieć o wymiarach okien PCV

Nie jest łatwo kupić odpowiednie okna do domu. Nawet jeśli ktoś wybierze już materiał stolarki okiennej, pozostają jeszcze inne parametry. Współczynnik przenikania ciepła, izolacyjność akustyczna, ilość szyb, zabezpieczenia antywłamaniowe – to tylko niektóre kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy nabywaniu okien. Ale nie są to jedyne czynniki wpływające na to, czy okno spełni swoje zdanie. Zaopatrując się w okna PCV Wrocław, należy także zorientować się, jaki powinny mieć rozmiar. To bardzo ważne, aby w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez współczesne okna PCV.

Jednym z najczęstszych problemów, które spotyka się na placu budowy domku jednorodzinnego, jest posiadanie źle dobranego okna pod względem rozmiarów. Może się to zdarzyć np. w wyniku niepoprawnie wykonanych pomiarów. Mając zbyt duże okno lub zbyt małe niektórzy właściciele domków machają na to ręką i nakazują fachowcom zamontowanie takiej stolarki okiennej, byle tylko nie tracić czasu. To duży błąd, który może być fatalny w skutkach! Jeśli okaże się, że okno nie pasuje, nie należy go montować.

Dlaczego wymiar okien PCV jest ważny?

Okna PCV mogą mieć bardzo różne rozmiary, jednak najważniejsze jest to, aby pasowały do otworu okiennego. Czasami jest z tym problem, np. w sytuacji, gdy ktoś zaopatrzył się w okna używane, których wymiary były niepoprawnie obliczone i z błędem podane kupującym. Rozmiar okien to jednak bardzo ważna kwestia i nie należy jej bagatelizować. Osadzanie zbyt dużego okna (pomijając, że to znaczące utrudnienie procesu montażu) w danym otworze okiennym spowoduje, że nie będzie można użyć odpowiedniej ilości pianki termoizolacyjnej, a to z kolei może wpłynąć na pojawienie się mostków termicznych. Natomiast instalacja zbyt małego okna to nie tylko sprawa estetyki, ale także możliwość pojawienia się nieszczelności.

Jakie wymiary mają okna PCV?

Nowoczesne okna PCV to produkty bardzo zróżnicowane. Producenci okien oferują cały szereg okien o standardowym wymiarze. Są to oczywiście okna o kształcie prostokąta. Okna PCV mogą posiadać także inne kształty, np. owalne, trójkątne czy łukowate, ale wówczas traktuje się je jako okna niestandardowe. Do najbardziej popularnych rozmiarów okien uchylnych zaliczyć można okna PCV np. o wymiarach 565×535, 865×535, 1165×535 i 1465×835, a do okien rozwierno-uchylnych modele o wymiarach 565×1135, 865×1135, 1165×1135. Wartości te podawane są w mm i zawsze pierwszy czynnik oznacza szerokość okna. Do każdego okna przypisany jest także odpowiedni symbol, aby ułatwić poszukiwania odpowiedniej stolarki okiennej.

Dlaczego warto kupować standardowe okna PCV?

Obecnie nie ma problemu, żeby zaopatrzyć się u producenta okien w modele nietypowe. Mogą to być okna PCV łukowe czy takie w kształcie koła. Jednak trzeba mieć świadomość, że o wiele lepiej nabyć okna o standardowych rozmiarach. Dlaczego taki zakup jest korzystniejszy? Otóż okna PCV standardowe są prawie zawsze dostępne niemal od ręki u producenta, a więc znacząco skraca się czas oczekiwania na ich dostarczenie. Ponadto okna standardowe są tańsze od okien spersonalizowanych, właśnie dlatego, że te drugie trzeba wykonywać specjalnie na zamówienie. Jeśli więc ktoś chce zaoszczędzić na stolarce okiennej, nie powinien rezygnować z okien o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych na rzecz ich oryginalnego wyglądu. Lepiej wybrać okna PCV standardowe, ale o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Jak dobrać wymiar okien?

Może się wydawać, że dobranie okien o odpowiednim rozmiarze to proste zadanie. W końcu wystarczy spojrzeć w projekt domu lub po prostu wykonać pomiary samodzielnie. Jednak o wiele lepiej skorzystać z pomocy firmy produkującej okna. Wysłani na plac budowy przez producenta fachowcy powinni sami zmierzyć otwory okienne i wówczas ma się pewność, że okna PCV zostaną prawidłowo dobrane.

Okna Wrocław mogą mieć różne wymiary, by dobrać je do konkretnego obiektu. Najlepiej zainwestować w okna o standardowych rozmiarach. Dzięki temu można nieco zaoszczędzić, a do tego otrzyma się stolarkę szybko i bezproblemowo, co jedynie przyspieszy prace budowlane.