Uszczelki w oknach PCV, jak o nie dbać?

Okna PCV Wrocław to doskonała alternatywa dla okien drewnianych i stolarki okiennej aluminiowej. Mają wiele zalet, dlatego coraz więcej osób sięga po te produkty. Obecnie modeli jest tak dużo, że nie ma problemu, aby zaopatrzyć się w okna PCV antywłamaniowe czy barwione na różne kolory lub pokryte okleinami. To doskonała wiadomość dla osób budujących dom, bowiem mogą wybrać okna, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też mają korzystne parametry. Jednym z największych atutów okien plastikowych jest to, że nie wymagają konserwacji. Trzeba je jedynie od czasu do czasu umyć. A co w przypadku uszczelek? Jak obchodzić się z tymi elementami okiennymi?

Uszczelki wydają się w przypadku całych okien jedynie drobiazgiem, na który nie warto zwracać uwagi. W końcu każdy kupujący okna przede wszystkim pyta o ich współczynnik przenikania ciepła, izolacyjność akustyczną czy długość gwarancji. Rzadko kiedy ktoś dopytuje o uszczelki, np. o to, z jakiego są wykonane materiału. A jednak uszczelki to istotna część okna, bowiem wpływają na przepuszczalność powietrza czy wodoszczelność stolarki okiennej. Dlatego nie wolno o nich zapominać. Tak samo jak człowiek dopytuje się o współczynnik przenikania ciepła Uw, ilość szyb czy kształt komór w profilach, tak samo należy też dopytać o uszczelki i ich jakość. Kiepskie uszczelki bez wątpienia spowodują, że straty ciepła zwiększą się, a to z kolei oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli chce się mieć dom, w którym panuje optymalna temperatura o każdej porze roku, należy zdecydowanie sprawdzić przed zakupem okna PCV także jego wszystkie uszczelki.

Jak pielęgnować uszczelki?

Uszczelki w nowoczesnych oknach plastikowych wykonuje się najczęściej albo z syntetycznego kauczuku EPDM albo z termoplastycznego elastomeru TPE-E. Bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane uszczelki, warto o nie regularnie dbać, a przynajmniej raz do roku zająć się ich pielęgnacją. Pozwoli to uniknąć wymiany uszczelek, która może przyprawić każdego właściciela okien plastikowych o ból głowy. Niestety uszczelki, wraz z upływem lat, mogą przestać spełniać swoje zadanie. Zaczynają twardnieć, tracą elastyczność, w ostateczności nawet pękają. Takie uszczelki w oknach PCV to katastrofa, bowiem oznacza brak szczelności, która jest tak istotna w każdej stolarce okiennej.

Niektórym może się wydawać, że wymiana uszczelek to przecież nic trudnego. Jednak tak naprawdę te elementy okna naprawdę niełatwo znaleźć. Jeśli dojdzie do ich zniszczenia, zazwyczaj mija wiele lat od zakupu okna PCV. Poznanie marki kształtowników, z jakich wykonano uszczelki i znalezienie właściwych wyrobów może się okazać wręcz niemożliwe. Dlatego o wiele lepiej zawczasu zapobiec takim sytuacjom i po prostu raz do roku, najlepiej jesienią lub wiosną, w miarę ciepły dzień, poświęcić trochę czasu nie tylko ramom i szybom okien plastikowych, ale także uszczelkom. Drobne prace pielęgnacyjne naprawdę mogą okazać się zbawieniem dla okien PCV, których trwałość, dzięki taki zabiegom, zdecydowanie wzrasta.

Skoro już wiadomo, że pielęgnacja uszczelek to tak istotna czynność, warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać. Tak naprawdę dbanie o uszczelki jest bardzo proste. Pierwsze działanie, które należy wykonać, to oczyszczenie uszczelek. Wystarczy do tego ściereczka i np. płyn do naczyń. Bardziej skrupulatni właściciele okien plastikowych mogą nawet skorzystać z patyczków kosmetycznych, aby dostać się w trudno dostępne miejsca. Przydatne mogą się okazać także nawilżane chusteczki. Kolejny etap to sięgnięcie po preparaty dedykowane uszczelkom okiennym. Na rynku jest ich mnóstwo, także nie będzie problemu z zakupem. Najczęściej są to produkty w sprayu, które najlepiej nanieść na ściereczkę i wetrzeć w uszczelkę.

Bez wątpienia o okna Wrocław także trzeba dbać. Nie jest to tak wymagające, jak np. przy oknach drewnianych, ale nie powinno być lekceważone. O uszczelkach także należy pamiętać. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym dłużej będą sprężyste i szczelne. Pozwoli to utrzymać wysoką izolacyjność termiczną oraz akustyczną okien, co jest równoznaczne z pełnym komfortem domowników.