Ochrona okna PCV przed zimą. Co warto wiedzieć?

Kiedy przychodzi zima, a wraz z nią nawet minusowe temperatury, śnieg czy marznący deszcz, jest już za późno na czyszczenie okien. Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę, że także stolarkę okienną warto przygotować na zimowe, niesprzyjające warunki atmosferyczne. Okna PCV Wrocław nie wymagają wielkich zabiegów pielęgnacyjnych, ale bez wątpienia kilka czynności warto wykonać, by w zimie okno działało bez zarzutu i nie doszło do jakiś problemów z mechanizmami czy innymi elementami. W końcu zima to czas, kiedy każde okno powinno działać bez zarzutu, doskonale zabezpieczać przed mroźnym powietrzem i zapewniać optymalną temperaturę w środku domu, dzięki której będzie można relaksować się w cieple. Jak zabezpieczyć okna przed zimą?

Okna PCV mają tę zaletę, nie nie wymagają długotrwałej konserwacji. Tak jest w przypadku okien drewnianych, które należy regularnie impregnować specjalnymi preparatami. Jednak okien plastikowych nie można zostawić samym sobie – w końcu także o taką stolarkę należy dbać. Pozwoli to uzyskać okna nie tylko estetyczne, ale również skutecznie izolujące. Ponadto zadbane okna PCV to także gwarancja ich trwałości i długoletniej, bezawaryjnej eksploatacji. A przecież o to chodzi, aby okna plastikowe działały jak najdłużej. O czym warto pamiętać?

Kiedy przygotować okna PCV do zimy?

Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej zająć się pielęgnacją okien, by były gotowe na zimę. Niektórzy zwlekają do ostatniej chwili, co powoduje liczne trudności. W końcu nikt nie ma ochoty czyścić okien, kiedy na dworze panują niskie temperatury czy pada deszcz. Dlatego warto już zawczasu zająć się oknami i w listopadzie, grudniu czy styczniu już w ogóle o stolarce nie myśleć. Dobry okres na pielęgnację okien plastikowych przypada na jesień. Warto wybrać dość ciepły, słoneczny dzień, kiedy wszystkie zanieczyszczenia są widoczne i nie ma problemu, aby pracować przy otwartych skrzydłach okiennych.

Co robić z oknem PCV, by było gotowe na zimę?

Niskie temperatury absolutnie nie są dobre dla okien plastikowych, ale i dla wszystkich innych. Śnieg czy deszcz także nie pomagają. By zwiększyć trwałość okien przed zimą, należy najpierw zacząć od wyczyszczenia okuć. Te mechanizmy są niezwykle istotne i zapewniają łatwość obsługi stolarki okiennej. Najpierw należy je wyregulować, jeśli nie działają w pełni prawidłowo – można to zrobić samodzielnie, ale najlepiej poprosić o pomoc fachowca. Następnie okucia należy wyczyścić i nasmarować, najlepiej specjalnym preparatem do tych elementów okiennych.

Kolejny etap to wyczyszczenie uszczelek. Wystarczy do tego zwykła, miękka szmatka oraz odrobina płynu do naczyń. Ale to nie wszystko. Ostatni etap czyszczenia uszczelek to skorzystanie z produktów zabezpieczających uszczelki, m.in. przed ich przymarzaniem. Takie preparaty można dostać niemal w każdym sklepie, w którym znajdują się produkty przeznaczone do pielęgnacji okien plastikowych, np. może być to sklep budowlany.

Oczywiście nie wolno zapomnieć także o dokładnym oczyszczeniu ramy i szyb okien PCV. Usunięcie zanieczyszczeń pozwoli oknu działać sprawniej, bowiem do jego mechanizmów nie dostaną się żadne „wrogie” substancje. Szyby można umyć sprayem do tego przeznaczonym, a ramę wystarczy oczyścić miękką gąbką lub szmatką i mydłem. Po umyciu ramy należy osuszyć. Czyste okno to nie tylko większa estetyka całego domu, ale ponadto gwarancja lepszego doświetlenia pomieszczenia i skuteczniejszej izolacji na zimę.

Okna Wrocław to produkty, których zalety można by wymieniać godzinami. Są trwałe, proste w obsłudze, mogą mieć naprawdę niski współczynnik przenikania ciepła i wysoką izolacyjność akustyczną. A wszystko to w naprawdę atrakcyjnej cenie, która zadowoli nawet największych malkontentów. By jednak okna PCV mogły działać bezproblemowo, trzeba o nie dbać, a zwłaszcza przygotować je na nadejście zimy. Mycie ram i szyb to nie wszystko. Trzeba też zadbać o uszczelki i okucia, które zapewniają prawidłową pracę okien plastikowych, a do tego odpowiadają za ich szczelność, tak ważną podczas zimowych dni.