Jak wybrać klamkę do okna PCV

Okna PCV to obecnie najczęściej kupowana stolarka okienna do domków jednorodzinnych. Jest trwała, odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, termoizolacyjna, a do tego dostępna w przystępnych cenach. Nie bez znaczenia jest także wygląd nowoczesnych okien PCV, które mogą być nie tylko w kolorze białym, ale także w wielu innych, a nawet mogą być pokryte specjalnymi okleinami. Bardzo ważne jest także to, że współczesne okna PCV Wrocław mają wyjątkowo funkcjonalne, wytrzymałe i estetyczne elementy składowe. Bez wątpienia jednym z takich elementów są okucia, w tym klamki do okien. Jak wybrać najlepsze produkty tego typu?

Kupując okno, otrzymuje się klamkę w zestawie. Nie zawsze jednak spełnia ona potrzeby użytkowników. Czasami jej wygląd nie odpowiada domownikom, a czasami jej praktyczność jest niewystarczająca. W przypadku klamek do okien oczywiście najważniejsze jest to, by działały lekko, płynnie i bezproblemowo. To przecież dzięki nim otwiera się i zamyka okno, dlatego nie mogą utrudniać tych czynności. Jeśli klamka jest źle dobrana, wówczas użytkowanie okna we właściwy sposób może być kłopotliwe lub nawet niemożliwe. W końcu inna klamka będzie pasować do okien uchylnych, a inna jest potrzebna do stolarki okiennej rozwiernej. Warto więc przy wyborze klamki dodatkowo skonsultować się ze specjalistą z branży, aby mieć pewność, że dany produkt będzie współgrał z zamontowanymi oknami.

Design klamek do okien

Okna PCV produkowane obecnie to nie tylko wyroby praktyczne, ale niejednokrotnie również dekoracyjne. W związku z tym klamki do okien także powinny dobrze się prezentować. Wówczas także te elementy okien będą ozdobami, które doskonale wkomponują się w aranżację pomieszczenia. Najlepiej dobierać klamki w odniesieniu do kolorystyki całości okna. Pasujące do siebie barwy będą razem dobrze wyglądać. Ale nie ma też problemu, aby klamka stanowiła pewien punkt wyróżniający się na tle okna, np. przy białych oknach można zastosować klamki w kolorze srebrnym czy nawet złotym, byle nie za ciemnym.

Klamki mogą mieć także różne kształty. Okna PCV zdecydowanie nie muszą być wyposażone w toporne klamki, które nie dodają lekkości stolarce okiennej. Obecnie można zaopatrzyć się w modele z zaokrąglonymi krawędziami czy takie w prostokątnym kształcie, które lepiej wpasują się w nowoczesne wnętrza. Ponadto do wyboru są także klamki dwuramienne. Te o bardziej wymyślnych kształtach, stylizowane na produkty sprzed lat, świetnie nadają się do domów w stylu tradycyjnym.

Klamki – jaki materiał?

Okna PCV zazwyczaj mają klamki wykonane z tego samego materiału, czyli plastikowe. To dobre i tanie rozwiązanie, ale nie jedyne możliwe. Obecnie w sklepach można dostać także klamki metalowe, np. aluminiowe czy z mosiądzu, albo metalowo-plastikowe. Uznaje się je za nieco bardziej wytrzymałe od plastikowych. Warto o tym pamiętać, wybierając klamki np. do łazienki, gdzie będą narażone na wilgoć. W takich miejscach lepiej zainwestować w trwalsze produkty, które będą dłużej sprawnie funkcjonować.

Klamki z kluczykiem

Specyficznym rodzajem klamek do okien są klamki z kluczykiem. Okna Wrocław z takimi klamkami to produkty antywłamaniowe. Oczywiście, by okno okazało się w pełni bezpieczne, potrzebne są także zaczepy antywyważeniowe oraz np. płytka przeciwwierceniowa. Klamki z kluczykiem to także dobry pomysł w przypadku rodziców z dziećmi. Dorośli mają wówczas pewność, że ich pociechy nie otworzą okna bez ich wiedzy. Okna PCV z klamkami z kluczykiem będą więc odpowiednim produktem do pokoju dziecięcego. Ponadto takie klamki stosuje się też dość często w mieszkaniach na parterze, ponieważ złodzieje najczęściej okradają właśnie takie lokale.

Klamki w oknach PCV to ważne okucia, których wybór powinien być podyktowany potrzebami użytkowników. Wcale nie trzeba godzić się na zwykłe i proste klamki plastikowe. Równie dobrze można sięgnąć po nowocześniejsze klamki metalowe czy stylizowane klamki dwuramienne. Klamki z kluczykiem to produkty do okien o podwyższonej odporności na włamania. Przydadzą się także tam, gdzie obecne są małe dzieci.