Dachowe okna PCV, co powinno się o nich wiedzieć?

Niekiedy przy wznoszeniu nowego budynku należy pomyśleć o zakupie okien dachowych. To one najlepiej sprawdzą się na użytkowym poddaszu czy w pokojach ze skosami. Obecnie w branży okiennej prym wiodą okna PCV Wrocław, czyli okna plastikowe. Osoby pragnące zaopatrzyć się w stolarkę okienną dachową także mogą skorzystać z tego rodzaju wyrobów. Okna PCV dachowe to produkty nie tylko trwałe i funkcjonalne, ale także estetyczne. Bez wątpienia sprawdzą się w każdym domu, bez względu na jego styl. Będą współgrać zarówno z nowoczesnymi wnętrzami, jak i takimi utrzymanymi w bardziej klasycznym charakterze. Ponadto zapewnią doskonałą szczelność i są dostępne w przystępnej cenie.

Okna dachowe to najlepszy sposób, by skutecznie doświetlić poddasze czy pokój ze skosami. Wspaniale się prezentują, pozwalają także na swobodną obserwację terenów przyległych do domu. Dzięki nim można także z łatwością przewietrzyć poddasze. Dziś nie ma już problemu, by zaopatrzyć się w okna PCV dachowe trzyszybowe, a więc bardzo energooszczędne, które zapewnią niższe rachunki za ogrzewanie i zagwarantują wysoki poziom przytulności i ciepła we wnętrzu konkretnego pomieszczenia.

Sposoby otwierania okien dachowych

Dachowe okna PCV to inne wyroby niż zwykłe okna. Bardzo ważne jest w nich to, jak się otwierają. To właśnie sposób otwierania wpływa na ich funkcjonalność, co jest bardzo istotne w pomieszczeniach użytkowych. Jakie okna dachowe można wyróżnić?

Przede wszystkim stosuje się dachowe okna PCV obrotowe, które pozwalają na obrót skrzydła wokół osi znajdującej się w połowie wysokości okna. Klamka lub uchwyt do otwierania okna może znajdować się zarówno na górze, jak i dole skrzydła. Kolejny typ to okna uchylne, które posiadają oś obrotu w górnej części ramy. Okna uchylno-obrotowe to dość skomplikowane konstrukcje, które są wyposażone w aż dwie osie obrotu – w połowie wysokości oraz w górnej krawędzi ramy. Nie są to jednak wszystkie rozwiązania. Obecnie producenci oferują szereg innych możliwości, by każdy mógł znaleźć takie dachowe okno PCV, które spełni jego potrzeby.

Okna dachowe mogą być także wysoko osiowe. W takich modelach oś obrotu okna, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się dość wysoko, w 3/4 wysokości skrzydła. Zastosowanie takiego okna sprawia, że można swobodnie przez nie wyjrzeć w pozycji stojącej. Jeśli natomiast komuś zależy, by móc swobodnie wychodzić na dach, wówczas poleca się okna PCV wyłazowe, czyli takie posiadające zawiasy przymocowane do bocznej krawędzi ramy. Mogą być lewe lub prawe, mają także specjalne zabezpieczenia, aby nie doszło do niespodziewanego zamknięcia okna. W domu można także zastosować okna dachowe nieotwierane, które najczęściej pełnią rolę świetlików. Są o wiele tańsze od okien otwieranych, a pozwalają na skuteczne doświetlenie pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że takich okien nie można otworzyć, więc wentylowanie poddasza czy pokoju nie będzie wówczas możliwe.

Co jeszcze jest ważne?

W przypadku okien dachowych warto zdecydować się na modele z nawiewnikami regulowanymi automatycznie. Dzięki temu można ustrzec się przed zjawiskiem skraplania się pary wodnej na szybie. Jeśli ktoś zamierza zamontować okna dachowe na dużej wysokości, powinien skorzystać z bezprzewodowego systemu sterowania stolarką okienną. Wówczas wystarczy sięgnąć po pilota, dzięki któremu użytkownik w prosty sposób otwiera lub zamyka dane okno. Ponadto tego rodzaju okna dachowe mogą mieć także czujniki, dzięki którym okno samoistnie zamknie się, gdy zacznie padać deszcz.

Okna dachowe to bez wątpienia atrakcyjne wizualnie wyroby, które wspaniale prezentują się w domu. Aby jednak spełniły swoje zadanie, muszą charakteryzować się nie tylko dobrymi parametrami, ale także być praktyczne. Najlepiej zainwestować w okna PCV dachowe, które są tańsze od okien drewnianych, a do tego nie wymagają specjalistycznej konserwacji. Okna Wrocław świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, nie tylko na poddaszu, ale np. także w łazience. Przed zakupem okien dachowych warto zwrócić uwagę na ich sposób otwierania, by zapewnić sobie pełen komfort użytkowania.